Rovarevés a jövő?

Utolsó kommentek:

A Joda visszatér 2021.08.08. 12:27:18

Valamiért elsőre romaverésnek olvastam.:)

Bejegyzés: Megoldás a műanyagszemétre: etesd meg rovarokkal!

nemecsekerno_007 2021.08.08. 11:50:38

Ez elég ígéretesnek hangzik, kiváncsi vagyok, hogy lehet nagy léptékben megoldani.

Enni viszont egye más :)))

Bejegyzés: Megoldás a műanyagszemétre: etesd meg rovarokkal!

MZ Periksz 2021.07.19. 10:36:17

Gyingizik: köszönöm itt is a kommentedet, inspiráló vitázni a témában! :) A te döntésed az, hogy eszel vagy sem rovarokat. Itt a blogon sem tagadom, hogy a mi neveltetésünkkel, ösztöneinkkel szembe megy ez a téma. Éppen ezért indítottam a blogot is, hogy gondolkozzunk rajta, barátkozzunk a gondolattal, és ki-ki ahogy vérmérséklete engedi, belevetheti magát. Én sem eszem "kétpofára" rovarokat, többnyire a tücsöklisztes termékek érdekelnek, esetleg a tenyésztés.

Marhahús: én pl. szándékosan nem eszek, csak kb negyedévente, nem egészséges. Ahogy a disznó sem, maradok a szárnyasoknál.

Ahogy írtam a másik bejegyzés alatti kommentben, takarmányozásban már szinte bevett forma a rovarfehérje. Kutyatáp és haszonállat tápanyag is kapható rovarfehérjéből, sőt magyar gyártó is a grinsect.com

Shaja: nem értem a kommentedet. Mi köze az ipar 4.0-nak a rovarevéshez?

Bejegyzés: 5 ok, amiért rovart IS kéne enned

MZ Periksz 2021.07.19. 10:29:01

Gyingizik: "Nem támogatom a magyar kultúrától idegen rovarevést." - attól függ, mennyire nézünk a múltba, és tekintjük a régi magyar kultúrát mainak is. Pl. van olyan 19. századi magyar szakácskönyv, ahol cserebogaras recept is olvasható.
Az állati takarmányozásban itthon is alkalmazzák, és van is gyártó, aki ezzel foglalkozik. A grinsectnek érdemes utánanézni.

Bejegyzés: A rovaripari konferencián kezdődött...

Gyingizik 2021.07.19. 09:21:38

Egyetértek az agrárminiszterrel! Nem támogatom a magyar kultúrától idegen rovarevést. Nem csak a "darabos" verziót, hanem meg kell előzni, hogy a bogárfehérjét, mint adalékanyagot minden élelmiszerbe belekeverjék.
Kizárólag olyan országokban lehet jelentősége a humán élelmezésben, ahol éhezés van, és a helyiek étkezési kultúrájában szerepelnek a rovarok (pl. Afrika egyes részei.)
Mégis van jelentősége: az állati takarmányozásban. A szemes takarmány egy részét ki lehetne váltani a rovar fehérjével, így termőföldek szabadulnának fel. A baromfi, a sertés, halak, de még a szarvasmarha is esznek rovart (szarvasmarhánál pl. régen a nagy tömegben jelentkező tiszavirágot szárították ki és használták takarmánynak.) Kizárólag ezt tudom elképzelni Európában, Magyarországon a rovar fehérje hasznosítására.
Egyébként a linkelt hvg-s cikk behivatkozik egy origos cikket, mint ami támogatja az emberi rovarevést. Miközben nem így van, az origos cikk is csak a haszonállati takarmányozásra javasolja:
"Minden bizonnyal a bogárevési szokások nem nagyon fognak megváltozni a jövőben, de a bővülést egy másik felhasználási mód is segítheti. A bogarak dús táplálékai lehetnek a háziállatoknak vagy a halaknak...A rovarok a baromfi- és a halfélék természetes táplálékai, és a felmérések szerint kevésbé ellenezték a fogyasztók az olyan állatok tartását, amelyeket rovarokkal tápláltak."

Bejegyzés: A rovaripari konferencián kezdődött...

Shaja 2021.07.17. 14:13:57

Vagy mert azért mert egy Klaus Schwab nevezetű pszichopata a WEF élén kigondolta számunkra "minden világok legjobbikát"? Az ipari forradalom 4.0 förmedvényt? Kösz én nem kérek belőle.

Bejegyzés: 5 ok, amiért rovart IS kéne enned

Gyingizik 2021.07.17. 11:34:10

Jó érvek. Azonban hagyományainkból, emberi mivoltunkból ezekért a magam részéről én nem fogok kivetkőzni. A magyarok már így is lemondtak pl. a marhahúsról (no nem környezetvédelmi okokból, hanem mert marha drága.) Jelentkezzen már az aki az évi 1-2 családi bográcsozáson kívül fogyaszt marhahúst. Ha a Meki húspogácsáit is belevesszük (évente 2-3 alkalommal megyünk) a mi marhahús fogyasztásunk max. évi 40 dkg/fő. Ettől még nem fog jelentősen emelkedni metán szint a bolygón. Többségében baromfit eszünk, ritkában sertést, és halat.
No és itt lehet egy nagyon komoly jelentősége a rovar fehérjének!! Hiszen a baromfi, de még a disznó is a természetben is eszik rovart! Sőt az ehető halak többsége is! Tehát nálunk Magyarországon és Európában inkább ebbe az irányba kellene elmozdulni, tehát hogy a szemes takarmány egy részét kiváltsa a rovar fehérje! Ha ki tudná váltani, a termőföldek jó részét mentesíthetnénk a gabona termelés alól, ezek helyére telepíthetnénk oda pl. erdőt.
Nem vagyok táplálkozás kutató, de házilag még én is tervezek egy ilyen innovációt. A lisztbogár lárva pl. megeszi a fűrészport, maradék kenyeret, maradék konyhai zöldség-gyümölcs hulladékot. Ez ugye mind hulladék, ebből "állítja elő" a lisztbogár a jó minőségű fehérjét. Ezt a csirke elé szórom, és annyival kevesebb búzát, kukoricát adok...
De lényeg: nem én eszem meg a bogarat, hanem a csirke!!

Bejegyzés: 5 ok, amiért rovart IS kéne enned

Mdeve 2021.07.09. 07:41:34

Eredetileg a méhek gyártptták a mézet. Mára azonban sokan nagyüzemi módszerekkel állítják elő: cukorszirupból enzimek hozzáadásával. Egy céget pereltek is pár éve, mert a kész (eladásra kínált) termékben az enzim mennyisége 10--15-szöröse vt a méhek által gyűjtött mézhez képest. A cégvezető tagadta és rosszindulatú kampánynak nevezte, miközben ,,800 tonnával több méz került ki, mint ami beérkezett''.

Én pl mézet a gyógyhatása miatt veszek. A szintetikus méz azonban nem gyógyhatású és méhet sem látott. ,,A mézhez – a vonatkozó jogszabályok alapján – nem lehet hozzáadni idegen anyagot (semmit), mert ha ezt teszik, akkor a termék már nem az az anyag, amit a méhek összegyűjtöttek, így nem nevezhető méznek.''

Bejegyzés: Együnk-e bogarakat?

Balogh Zsolt · http://vonattal-termeszetesen.blog.hu/ 2021.07.08. 22:33:18

@Mdeve: pontosan így képzelem én is! Kezdjük a "nyomokban rovarfehérjét tartalmazhat", aztán jön az E666 nevű úja adalékanyag, aminek csak száma lesz, neve nem, aztán az 1% szépen elkezd felfelé ballagni, míg végül hatalmas címkékkel jelzik majd a gyártók, hogy mely termékben NINCS rovar eredetű adalékanyag.

A rovarból készült termékek meg kapnak szép fantázianeveket, lásd Füstli, Reggeli ital, málnaízű szörp, Nutoka... Aztán szépen megszokjuk ezt is.

De jusson eszünkbe az is, hogy most is találunk a boltok polcain, sőt otthon a szekrényünkben rovar-eredetű terméket, a mézet! Az is undorító? A méhek valamiért tök cuki állatok, pedig nem sokban térnek el egy darázstól.

Továbbá a rovarokon kívül eszünk még sok egyéb fura dolgot: kagylót, rákot...

A rovarokat majd etetjük szeméttel dologban nem hiszek, a haszonállatok húsának minősége nagyban függ a tartásának körülményeitől. A szeméttel etetett rovarok íze is a szeméthez lesz hasonló.

Bejegyzés: Együnk-e bogarakat?

Galerida 2021.07.08. 13:01:08

@Balogh Zsolt: Olyan ez, mint a panel és a génmódosított szója. Aki kitalálta és népszerűsíti, az garantáltan nem abban lakik, vagy nem azt eszi....

Bejegyzés: Együnk-e bogarakat?

Mdeve 2021.07.08. 12:05:21

Várhatóan nem közvetlenül fognak megjelenni, hanem adalékanyagként, mint pl. a májkrémben:
szégyen, hogy rá merik írnia májkrémes dobozra azt, hogy 12% májat tartalmaz. A többi anyag mit keres ott? No így lehet majd ,,értékesíteni'', aztán szép lassan megszokja a plebs, mint a kenyérben a guar-gumit(sic). Amikor dioxinnal volt fertőzött a guar-gumi, mindenki attól aggódott. Nem tette fel senki serm azt a kérdést, hogy mi a túrónak van a guar-gumi (E412) a kenyérben?
Valahogy így leszünk majd a bogarakkal is...

Bejegyzés: Együnk-e bogarakat?

Mdeve 2021.07.08. 11:52:33

Abban a pillanatban fog elterjedni, amikor ipari méretekben olcsóbban lehet előállítani, mint a jelenlegi haszonállatokat. Sajnos...
Az a véleményem, hogy az emberiség további fertőzéseket, járványokat indíthat el a tömeges rovarfogyasztással, mert a rovarok jelentős száma pusztul el az élősködőik miatt. Ezen élősködők azután új környezetbe jutva, nulla védekezőképességgel találkozva (lásd indián őslakosok-vs. fehérek találkozása) beindíthatnak még soha nem látott járványokat, hiába a feldolgozás közben alkalmazott ,,steril környezet''.

Bejegyzés: Együnk-e bogarakat?

Kampfer 2021.07.08. 11:32:37

@MZ Periksz: "De a szokásokon lehet változtatni, a rovarevés blog is ezért indult."

Van szokás, amit érdemes átvenni, és van, amit nem. És van szokás, amit inkább üldözni kell. Ezt a rovarmizériát én a középső kategóriába sorolom. Amíg egy blognak az ismeretterjesztés a célja, azzal nincs gondom. A propagálással már annál több!

"Kötelező: ez a szó sehol nem hangzott el a rovarevéssel kapcsolatban."

Még! 25 éve a migrációt sem tekintette senki alapjognak. Ha lett volna akkor ilyen jellegű blogszféra a neten, talán arról is csak így firkáltak volna, mint most erről a rovarőrületről. És eltelt 'x' év és már azért kell küzdenie a kormányzatnak, hogy kimondhassa: a bevándorlás NEM alapjog. Az elfogadása pedig nem lehet kötelező.
Van egy félelmem azt illetően, hogy ez a rovarevés történet már nem igényelne 25 évet, amíg eljut a 'de érdekes-tanulmányozandó-ajánlott-jogszabályban rögzített-kötelező érvényű jog' evolúción keresztül a tányérodig!
Kamp.

Bejegyzés: Együnk-e bogarakat?

Balogh Zsolt · http://vonattal-termeszetesen.blog.hu/ 2021.07.08. 11:23:36

@MZ Periksz: A krumplibogarat nem eszi meg semmilyen állat, így valószínűleg nem finom, sőt inkább mérgező! Ha a krumpli helyett a bogarat tenyésztenénk, azzal rosszabbul járnánk, mint ha magát a krumplit ennék meg.

Bejegyzés: Együnk-e bogarakat?

MZ Periksz 2021.07.08. 11:00:32

Pár dologra hadd reagáljak.

Galerida: "Tápláló, bőséges rovartermést csak tápláló, egészséges takarmányon lehet elérni, szeméten nem." - milyen szempontból tápláló? A rohadó gyümölcsök pl. nagyon azok rengeteg rovarnak, hogy durvábbat ne említsek. Ami a mi szempontunkból szemét, az övékéből nem feltétlen. A krumplibogár nem tudom, hogy ehető-e, de sok helyen a vetemény szempontjából kártékony rovarokat gyűjtik és eszik meg.

zuiko: Igen, jelenleg a drágább ételek közé tartozik azért, mert Európában kevés termelő van. Idővel az ár mérséklődni fog.

Kampfer: európai emberként nincs erre gusztusunk, mert másképp neveltek minket. Igen, engem is. De a szokásokon lehet változtatni, a rovarevés blog is ezért indult. Kötelező: ez a szó sehol nem hangzott el a rovarevéssel kapcsolatban.

Bejegyzés: Együnk-e bogarakat?

Kampfer 2021.07.08. 10:19:21

Szerintem az egyen rovarokat, akinek erre van gusztusa és bevállalja! De ne legyen belőle se trend, se kényszer!

Gondolom, azért lett ez most ekkora sláger, mert a nagyeszű 'unijó' a minap engedélyezte valami lárváknak az étrendbe illesztését és forgalmazását. Nos, gratula ezért nekik.
És de! Kétmilliárd ember is tévedhet. Többmilliárd ember él szarul, szar körülmények között, mert a semmire túlszaporodnak. Ez nem azt jelenti, hogy ez a jó döntés, csak azt, hogy ennyi ember is lehet ostoba. Érthető, ha ott kényszerből nyomják a lárvadiétát, de ez itt, Európában és különösen Magyarországon ne legyen már trend vagy kérdés! Támogatom azt a MM/VFM miniszteri célkitűzést, hogy lehetőleg hazai és egészséges állati alapanyagokból készült ételeket együnk (szárnyas, sertés, szarvasmarha, juh). Ha valaki ezek mellett szöcskét akar rágni, tegye! De ne legyen se ajánlás, se kötelező. És akkor minden ok.
Kamp.

Bejegyzés: Együnk-e bogarakat?

zuiko 2021.07.08. 09:26:28

Én már ettem sült sáskát, szerintem vállalható. De amíg ilyen horror ára van a rovarkajának, addig értelmetlen dolog róla beszélni. Majd ha fajlagosan olcsóbb lesz, mint a csirkeszárny...

Bejegyzés: Együnk-e bogarakat?

Galerida 2021.07.08. 08:45:06

Tápláló, bőséges rovartermést csak tápláló, egészséges takarmányon lehet elérni, szeméten nem.
Aki mégis ragaszkodna ehhez az Európában nem általános ételhez, az kezdhetné a krumplibogár lárvák elcsipegetésével. Nem túl fürge, könnyű elkapni és így a normális embereknek nem kellene permetezniük....

Bejegyzés: Együnk-e bogarakat?
süti beállítások módosítása